Mange kjører for fort og utgjør dermed en fare for andre trafikanter. Selv om fotoboksen på Vitbank har fått mange til å holde seg til fartsgrensen – i det minste på vei mot Amtmannsvingen – er det mange som kjører for fort.
Nå blir det 40 km/t og fartsdempere. Skiltene er allerede på plass og vil bli snudd når fartsemperne er på plass, og forhåpentlig kan både gående og andre se frem til tryggere forhold på strekningen.
Enda farligere, men fortsatt uløst
Litt nærmere Lierbyen, der Sankt Hallvards vei tar av fra Ringeriksveien, er forholdene enda farligere. Det skyldes høyere hastighet og at et par svinger reduserer oversikten til under det minimum en alminnelig sprek fotgjenger kan klare seg med. Derfor må busspassasjerer og andre som vil over veien, fortsatt løpe for livet

For den som vil over Ringeriksveien ved Sankt Hallvards vei, gjelder det å løpe så fort som mulig.
Noen rask bedring er ikke å vente. Da Liernett tok opp saken for noen måneder siden, var alle enig om at noe måtte gjøres, men alle mente at noen andre burde gjøre det.
Vårt forslag: Ettersom det lar seg gjøre å lage fartsdempere og innføre lavere fartsgrense litt nærmere Amtmannsvingen, bør det samme gjøres der trafikken er enda mer uoversiktlig og enda farligere for gående.
![]()