Aktiv Liernett

Vis innlogging

Siste leserkommentarer

Flere leserkommentarer

Mest leste artikler nå

Liernett på Facebook

Arrangementskalenderen

Vis hele kalenderen Registrer arrangement

Annonse

På TV akkurat nå

Se hele dagens TV-program

Vemodig vakker

Klikk for større bilde

Konserten med Lier Kammerkor i Frogner kirke

Thorvald Lerberg (tekst og foto)
Publisert 21.12.2008 13:14
NB! Denne artikkelen er fra desember 2008

Kammerkorets konsert i Frogner kirke var som de foregående, men kanskje enda litt bedre.
Som ellers i livet er det også med sang slik at stadige repetisjoner bedrer kvaliteten.

Det vi l si at vi fikk mye av det vi hadde forventet ut fra erfaringer fra tidligere konserter. Julesanger fra mange land, med tekster på mange språk, og der tonespråket i første rekke avslørte hvor de kom fra.

Kanskje er det de engelske julesangene, Christmas Carols, som uttrykker det litt mystiske og bittersøte med høytiden, og som ofte påkaller vemod og hjemlengsel hos den som lytter. I hvert fall er det slik hos meg. Det fins et uttall å ta av.

Komponister ser fortsatt på jula som en utfordring, og derfor kommer det stadig nye julemelodier. Carolas ”Himlen i min favn”, som hun også gjorde kjent, stod på repertoaret. Arrangert av Petter Bjaarstad og med Margrethe Andersen og Odbjørn Haugen som solister, På svensk fins julesanger som i likhet med god vin bedres ved lagring, helst tappes fra en Zareptas krukke og bare nippes til og nytes i jula. ”Jeg sier bare: ”Jul, jul strålande jul”.

Men norske julesanger var også  sentrale i konserten. Vi fikk høre flere. ”Mitt hjerte alltid vanker” har blitt en gjenganger på julekonsertene. Så to slitesterke og liketille melodier: Petter Bjaarstads ”Tenn lys” og ”Himmel på jord” med solisten Werner Johannessen, som når jeg hører han, har en mistanke om at han i den har fått en sang spesialskrevet til seg selv. Nina Kristine Elmung sang uttrykksfullt og vart den russiske folkesangen ”Kvifor meg”, med tekst av Geir Lystrup.”

"Lord keep us safe this night” var sangen de 20 sangerne  gikk ut langs midtgangen med  i en nesten fullsatt kirke - den samme veien de for mer enn en time tidligere hadde kommet inn med ”A Fanfare for Christmas”.

Bilde 1 av 37 Bilde 2 av 37 Bilde 3 av 37 Bilde 4 av 37 Bilde 5 av 37 Bilde 6 av 37 Bilde 7 av 37 Bilde 8 av 37 Bilde 9 av 37 Bilde 10 av 37 Bilde 11 av 37 Bilde 12 av 37 Bilde 13 av 37 Bilde 14 av 37 Bilde 15 av 37 Bilde 16 av 37 Bilde 17 av 37 Bilde 18 av 37 Bilde 19 av 37 Bilde 20 av 37 Bilde 21 av 37 Bilde 22 av 37 Bilde 23 av 37 Bilde 24 av 37 Bilde 25 av 37 Bilde 26 av 37 Bilde 27 av 37 Bilde 28 av 37 Bilde 29 av 37 Bilde 30 av 37 Bilde 31 av 37 Bilde 32 av 37 Bilde 33 av 37 Bilde 34 av 37 Bilde 35 av 37 Bilde 36 av 37 Bilde 37 av 37
Ingen lesere har kommentert denne artikkelen ennå.
Bli den første ved å legge inn en kommentar i skjemaet nedenfor:

Vennligst vent ...

Annonsere her?