Vi håper også på en del artikler i den redaksjonelle delen. Så bare skriv i vei.
Finanskrisen har gjort at entreprenørene snart vil skrike etter nye oppdrag. Antakelig vil det offentlige oppfordres til å være pådriver i å få satt i gang ny virksomhet. Det gjelder å smi mens jernet er varmt. Tanken om et kulturhus i Lier er gammel. Men det er først i løpet av de siste to årene det har blitt struktur og fasong på de forskjellige luftslottene som har vært i tankene til kulturinteresserte liunger. Nå er det på tegnebrettet. Vi har sett skissene til et hus som skal ligge i Lierbyen i forbindelse med Meierigården, som for øvrig skal flettes inn i prosjektet.
Leif Vinge har gått i bresjen for planarbeidet og har fått med seg sentrale personer innenfor kultur og finans. Mannen som i høy alder lærte seg å spille saksofon, har også vist musikalitet i arbeidet han har gjort rundt kulturhuset. Det finansielle skal være på plass og før huset skal opp til politisk behandling i november er, mye av veien fram til døra ryddet. Mange av snubletrådene som har veltet større byggverk enn et landsens kulturhus er fjernet. Nå er det opp til politikerne, altså folket selv, å avgjøre saken.
Det er mye kreativitet i Lier, og en del av den har manifestert seg i lokale kulturhus hele dalen igjennom. Det opplevde vi på Kulturnatta. Men likevel ser vi lite til det som egentlig fins av kultur. Jeg tror et kulturhus vil være et løft for et kulturliv som aldri har vist seg fram i Lier, men gjerne blomstrer andre steder. Lier bør bli stedet kulturinteresserte reiser til - ikke fra. Dessuten har kulturen i Lier gått seg inn i et spor med evige repetisjoner av arrangementer av høyst varierende kvalitet.
Et kulturhus vil spore til nytenkning og entusiasme i kulturen på en annen måte enn vi ser i dag. Beliggenheten synes vi er helt grei. Lierbyen er nøytral grunn i forhold til den patriotismen som er knyttet til de forskjellige grendelagene i bygda.
Et kulturhus på Bygdetunet tror vi vil å ødelegge stedets karakter. Men hvorfor ikke få gjenreist en av de praktfulle låvene Stiftelsen Bygdetunet har liggende, gjøre den om med utstillingshaller og andre passende rom - nå som milliardene likevel renner ut av statskassa.
Slik sto saken for vel et år siden: Les http://www.liernett.no/?artikkel=1935