
Det er en viktig miljøpolitisk oppgave å ta vare på de urgamle storvilttrekkene fra Hurumlandet over Lierskogen. Elgens vandringer stoppes nå av høye gjerder og trafikken på E18. De største trekkene er ødelagt for alltid, men ett kan fortsatt reddes: trekket over Gjellebekk (”Liertoppen”). Her finnes elg helt inntil de høye gjerdene langs motorveien.
Ved Gjellebekk er det bare noen få hundre meter som skiller de eksisterende markaområdene i nord og sør. Nord for motorveien ligger Gjellebekkmyrene og naturreservatet med orkidéene. I sørøst, langs grensen til det nye Bauhaus byggvaresenter, går elgtrekket i et søkk i terrenget. Dette langstrakte området, som er forbundet med markaområdet i sør, er allerede regulert til storvilttrekk.
Det bør være mulig å bygge ei storviltbru over motorveien i forlengelsen av storvilttrekket ved å utnytte de to fjellknauser som ligger helt inntil E18. Mellom disse knausene kan det bygges ei bru formet som et elgtrekk.
Det er trist at det ikke fins noen vilje hos veimyndighetene til å prioritere bygging av en storviltovergang ved Liertoppen. Min utfordring går derfor til Bauhaus. Vis at bedriften kan mer enn å forurense visuelt med store glorete plakater på bygget, bygg en storviltovergang og vis at bedriften bryr seg om miljøet. Det ville dessuten bli en flott reklame for bedriften.
Terje Sagvolden
Lier Høyre
![]()