Ann Christin Gjerdseth, .eder for Lier S vømmeklubb mener at den optimale alderen for å lære å svømme er 5 år
- Arrangerer Lier svømmeklubb (begynner-)kurs for barn? Ja, men vi har hatt kurs for barn og ungdom. - Hva med kurs for voksne? - Dessverre har vi ikke hatt kapasitet til dette, fordi vi har begrenset tid i Lierhallen.
- Hva vil du si om organiseringen av svømmeundervisningen i Lier? Det burde vært et tettere samarbeid mellom Lier svømmeklubb og skolene i Lier. For eksempel kunne skolene og Lier svømmeklubb spleiset på ansettelse av en svømmeinstruktører (100% stilling - halvparten på dagtid i skolen, den andre halvdele på ettermiddag/kveld i svømmeklubben)
- Hvilke krav mener du bør stilles til en instruktør/svømmelærer in svømming? Det er allerede fastlagte krav for svømmeinstruktører som vi benytter. I tillegg til livredning skal våre instruktører ha gjennomført trenerkurs 1 og 2 (for mer info se medley.no ). Dessuten videreutdanner vi våre trenere for aktive svømmere med trenerkurs for ungdom.
- Har svømmeklubben kontakt med skolene? Styret har vært i kontakt med skolene for å få til et samarbeid - men vi har dessverre ikke lyktes. Det som gjør et samarbeid vanskelig er at det ikke er en koordinerende funksjon på tvers av skolene. Det gjør det vanskelig/arbeidskrevende for et styre (som driver på dugnad) å få til et funksjonelt samarbeid med mange aktører.
- Har utviklingen gått i riktig eller feil retning? Lier Svømmeklubb ser at svømmeferdighetene klart har gått ned på barna vi tar inn i klubben. Barna som har vært gjennom vårt tilbud "Barnas svømmeskole" holder et godt nivå - men dessverre har vi lange ventelister til dette tilbudet (ref. kommentar over om hall-tid). Svømmeklubben tror det ville være en fordel å få til et bredere tilbud - kanskje i samarbeid med skolene.
- Er det spesielle grupper som kommer dårlig ut? Barn som ikke kommer in på vårt tilbud tidlig ,fra 5-6 år, vil slite med å tilegne seg svømmeferdighetene bare som en del av skoleundervisningen. Lier kunne derfor ha et ekstra tilbud til "eldre" barn/ungdom som er basert på trygghet i vann mer enn konkurranse i vann.
Kanskje kunne Lier ha en spesiell satsning på Handikappede barn også - det er gode muligheter for å ha barn med handikapp inn i svømming som en konkurranseidrett. Men det krever instruktørkapasitet utover hva vi har i dag. Gjerdseth viser til deling av instruktør med skolene.
![]()